6.11.15

Mayalı Ekmek & Sirkeli Susamlı Ekmek

Olay şöyle; geçenlerde instagramda bir hanımefendiyle tanıştım. "Ekmek yapımı" kursu veriyordu. Uzun uzadıya meilleştik kendisiyle. Bir türlü kurs ücretini öğrenemedim. Neyse ki iki aşamadan oluşan mayalı ekmek yapımını öğretmek için 750 tl talep ettiğini öğrendim. Mail trafiğini bu kadar uzun tutmasının nedeni anlaşılmıştı fakat nedir ekmek dediğin ki 750 liralık bir öğrenim ücreti olsun? Hanımefendi emeğim uğraşım ekşi mayam özel unum vs. epeyce uzayan ayrıca bir açıklama mailiyle beni ikna etmeye çalıştı fakat kibarca kursa katılacak hedef kitlenin ben olmadığımı ilettim kendisine.
Tüm bu yaşananlardan aldığım gazla iki gündür evin ekmeğini, 4 liralık un 50 kuruşluk mayayla evde yapıyorum.
Denemek isteyenler için;
5 su bardağı unun üzerine bir paket instant ya da 1 kaşık kuru maya ve tuzu ilave edip ılık su ile yumuşak bir hamur yoğurun.
Hamuru mayalanması için temiz unlu bir bezin üzerine alın. 15 dk sonra ikinci mayalanma süresi için hamurun unlu kısmı üste gelecek şekilde ekmeğin pişeceği kalıba alıp tekrar bekletin.
Sirkeli ve susamlı tarif için 1 kaşık sirkeyi ılık suya ekleyin. Susamı ise unladığınız bezin üzerine bir tabaka da susam ilave edip öylece hamuru üzerine koyun.
Ekmeğiniz fazla kızarmasın istiyorsanız pembeleştikten sonra üzerine bir folyo koyup bir süre daha pişirin. Folyo kızarmasını engelleyecektir. Afiyet olsun ;)

Hiç yorum yok: