20.5.14

Fatma Ebrar'ın Yaş Günü ve Çilekli Pastası


Sorsalardı hayattaki en anlamlı şeylerden biri  Ümmü Gülsüm ve Fatma Ebrar'ın teyzesi olmak derdim. Bu anlama mana yükleyen en önemli nedenlerden biride ilk doğum günü pastalarının bana nasip olmasıydı.. Evet evet sırf bu yüzden kendimi şanslı hissediyorum.. Aslına bakarsanız daha dün gibiydi Ümmü Gülsüm'ün ilk yaş günü pastasına yazdığım post sancıları... Aradan 6 yıl ne zaman akıp gitmiş sual bile etmeden Fatma Ebrar için hazırladığım çilekli pastayı sunuyorum sizlere..
Tarifini elbette paylaşacağım ama en çok da bir öğretmen olarak nida etmek istiyorum annelere; çocuklarının pastalarını kendileri yapsalar keşke.. hatta beraber, birlikte... Ne çok anlamlı olur onlar için bir düşünsenize..
Eğer olur da hazırlamak isterseniz önce bir pandispanya hazırlıyorsunuz sevgiyle..

5 fincan un
5 yumurta
4 fincan şeker
1 paket vanilya + kabartma tozu
1 limon kabuğu rendesini güzelce çırpıyoruz, kekimizi fırına verip pişiriyor çıktığında üç ayrı kat olarak kesiyoruz. Kreması için;

2 paket krem şantiyi
2 paket çiğ krema ile çırpıyoruz, arasına bolca çilek döşüyor, üst katı için çileklerin orta dilimlerini daireler halinde diziyoruz. Son olarak boşta kalan kenarlarına gevrek serpiştiriyoruz. işte bu kadaaar oldukça basit..

Çocuklar için peynirli, maydonoz ve köz biberli patates topları.. mayalı poğaca, elmalı cezerye, sigara börekleri, muffinler.. ablam Zeynep Elif'in koşturmaca arasında ortaya çıkardıkları..
Fatma Ebrar için yengesinin hazırladığı şeker hamurlu muffınler.. (hazır brownie keki kullanılmış;) süper fikir dimi)
Ve son olarak kimin umurunda ilk yaş günü kutlaması.. adlı fotoğraf çalışması...

1 yorum:

Çilek pembesi dedi ki...

http://cilekpembesi.blogspot.com/ blogumuza bakmanızı tavsiye ederim:) esen kalınnn